Smarthouse - III - Zavlažovací systém
3. Červenec 2014
Zavlažovací systém je už téměř hotový. A co to tedy umí? Celá jednotka je ovládaná přes ethernet, takže přes webové rozhraní na serveru je možné ovládat celý systém na dálku přes internet. Celkem je ovládáno 5 elektroventilů - 3 pro trávník, 1 pro ruční zavlažování hadici a 1 pro zavlažování "tůjí" (ve skutečnosti je to cypřišek). Dálé je ovládáno čerpadlo, které napouští kubíkovou nádrž ze studně a samozřejmě i čerpadlo pro zavlažování.

Na obrázku je rozvaděč s elektroventily


Zapojené zavlažovací čerpadlo


Elektronika pro ovládání je rozdělena na 2 části. Horní - hlavní se stará o komunikaci se serverem přes ethernet a spíná hlavní relé v zavlažovacím boxu (viz předchozí kapitola). Na desce jsou ještě 2 měniče napětí, protože po ethernetu je i veškerá elektronika napájena 24 volty a je potřeba to srazit na 5 a 12V.
Dolní jednotka se stará o ovládání všech elektroventilů. V případě zavlažování trávníku se stará i o přepínání 3 zavlažovacích větví podle konfigurace času.
S hlavní jednotkou komunikuje po drátě pomocí mého proprietálního protokolu. Jde o takovou kombinaci I2C, OneWire a ethernetu. Komunikace probíhá pouze po 1 drátě a jde o multi-master komunikaci. Každá jednotka má svojí 1-byte adresu podle které komunikuje. Na jednom drátě může být zapojeno víc jednotek a mohou komunikovat mezi sebou. O protokolu napíšu podrobněji nekdy více.
Pro aplikační vrstvu pro všechny jednotky je pro komunikaci použit json. Napsal jsem si vlastní parser, který je extrémně rychlý a úsporný na paměť. Po ethernetu dokáže hlavní jednotka odpovědět cca 100 requestů za vteřinu, což si myslím, že je velice úctihodný výkon vzhledem k použitému hardwaru (16 Mhz Arduino Pro). Komunikace takovýmto způsobem je pak úžasně příjemná a lze ovládat vše i přes konzoli např:
# echo '{"action":"uptime"}' | nc smarthouse-controller-watering 80
{"status":200,"seconds": 87072.727}
V současnosti zavlažování není řízeno automaticky, např že by zavlažovalo podle vlhkosti půdy, ale je řízeno ručně přes webové rozhraní. Automatika je v plánu. Prozatím to funguje tak, že se zvolí co se má zavlažovat a jak dloho to má zavlažovat. Např. pokud si manželka potřebuje zalít jahody nebo kytky, tak si vezme jednu z na rozvodu připojených hadic a na telefonu stiskne třeba Hadice - 2 minuty.Finální podoba zavlažovích boxů


A už to stříká:-)Smarthouse - II - Automatické zavlažování trávníku
28. Březen 2014
Cílem pro mne je automatické zavlažování trávníku, resp. celé zahrady co bude potřeba (trávník, stromky, zelenina, ...).
Je tedy potřeba zařízení, které umožní ovládat čerpadlo pro napouštění kubíkové nadrže na vodu ze studny, další čerpadlo pro zavlažování, dále pak ovládání elektroventilů pro zavlažovací okruhy (1 hlavní okruh pro zavlažování trávníku a 1 hlavní okruh pro zavlažování zbytků zeleně).
Všechny tyto výstupy jsem chtěl mít možnost ovládat jak ručně, tak počítačem. Takže vyrobený zavlažovací box, má v sobě jak relé, která jdou sepnout počítačem, tak manuální spinače, které plní stejnou funkci. Dále bylo potřeba osadit "základní desku" 24V transformátorem pro elektroventily zavlažování.

Vyrobená deska zavlažovacího boxuZavolažovací box bude doplněn dalším boxem, který zpřístupní rozhraní mezi počítačem a zavlažovacím boxem. V současnosti ho ještě nemám hotový, a tak se hodí právě manuální spínače. Po dokončení bude rozhraní vyrobeno za pomoci mikroprocesoru Atmega328 a ethernetového rozhraní. Celá automatizace zavlážování totiž bude řízena linuxovým serverem, co mi běží doma v technické místnosti.


Spojení motherboardu a kontrolek na víku boxuTestovací zapojení - kontrolky svítí:-)Osazený box na místo


Smarthouse - I - Počátek
28. Březen 2014
Asi před rokem jsem poprvé přičuchnul k programmování švábů (mikrokontrolérů). Poznávání mi velmi ulehčilo Arduino, protože ačkoliv už asi 15 let programuji (i) v c++, tak klasické programování mikročipů by mne okamžitě odpudilo. Arduino je nejen hardware, ale i software, který velmi velmi zpříjemní programování a místo konstrukcí typu:

DDRB |= _BV(PINB7);
LED_PORT &= ~_BV(PINB7);


lze použít na první pohled čitelný zápis

setPinMode(7, OUTPUT);
digitalWrite(7, HIGH);


Zarytí odpůrci arduina, nechť si dál píšou naprosto nečitelné konstrukce a těm normálním ať nevymlouvají user-friendly obalovací funce;-)

A jak to vlastně souvisí se smarthousem? Pro ty kdo neví, tak smarthouse je označení pro inteligentní dům, nebo pro domácí automatizaci. A právě vstup do světa mikročipů otevřel moje obzory a možnosti a způsobil v mojí hlavě explozi nápadu, co by se dalo všechno šikovnýho zkutit:-)

Postupně bych tu rád zveřejnil "moje projekty", pro inspiraci, pro zajímavost, ... nikoliv pro hejtery, kteří ke všemu musí napsat do komentáře, že je to na hovno a že by to udělali líp. Proto taky žádné komentáře nemám povolené a nestojím o ně:-)

V dalších kapitolách plánuji postupně představit různé projekty... inteligentní vytápění, automatické zavlažování trávníku, robotickou sekačku, poštovní schránku s notifikací, domovní zvonek na mobil a další a další...;-)
Aktivně proti spamu
19. Březen 2010
Běžně spam ignoruji jako každý, ale dnes už mne to dožralo a rozhod jsem se něco s tím udělat.

To, že chodí nabídka viagry a zvětšení penisu to mi tolik nevadí jako když chodí české spamy. Dnes mi přišel email od 602.cz jakožto "výrobce" datových schránek a jeho užasného 602XML Filter, který mne dodnes točí a jediný důvod proč je používán jejich produkt musí být obří úplatek. A abych se nechal spamovat těmahle gaunerama? Tak to už je moc!

Rozhodl jsem se podat stížnost na Úřad pro kontrolu osobních údajů, mají tam formulář pro nahlášení spamu, tak proč to nezkusit.
Vyplnil jsem jej, odeslal a přišel mi email, že ať neočekávám, že to bude trvat méně než nekolik měsíců, než se na to podívají. I tak dobrý, že se tim někdo bude zabývat.

Takže nechme se překvapit jak to dopadne:-)
Antioteplovací náboženství
6. Listopad 2009
V poslední době cítím, že čím dál víc mě ze všech stran bombarduje nové náboženství - environmentalismus.
Hysterie kolem globálního oteplování, kterou šíří fanatičtí ekologisté je nadmíru nebezpečná, neboť se o ní bohužel nikdo z běžných lidí ani nesnaží pochybovat. Je to do nás tlačeno takovým způsobem, že veřejnost nesmí z toho cítit nic jiného, než že za všechno může člověk a jeho pokrok, a je potřeba toho zlého tvora zkrotit a vrátit zpět do doby kamenné. Zástupce generálního tajemníka OSN Maurice Strong prohlásil: "Není jedinou nadějí planety, že průmyslová civilizace zkolabuje? Není naší povinností to udělat?"

Před pár dny jsem si přečetl dílo našeho prezidenta Václava Klause - Modrá, nikoliv zelená planeta a jsem opravdu ještě více hrdý na to jakého máme prezidenta! Kdo tuto knihu nečetl, tak vřele doporučuji, neboť se zde dozví věci, které do nás média nehustí. Pro média jsou zajímavé pouze zprávy apokaliptické a pochybování o působení člověka na globálním oteplování je kacířství.
Někdo může prohlásit Co ten prezident o tom sakra může vědět? Divili byste se, ale ví víc než 99% lidí neboť se o to opravdu zajímá a nehltá jen katastrofické scénáře. V každém případě Klaus nepopírá vliv člověka na oteplování, ale míra jeho vlivu je zanedbatelná. I vědci se na tom v zásadě shodují, ale zelená loby a šířený strach je mocnější, než pravda.

Environmentalisté by rádi zbrdzili rozvoj lidstva, neboť mají strach z průmyslové civilizace a jediné co je správné je žít s pazourkem v ruce v přírodě. Během svého života jsem již několikrát slyšel, že zásoby ropy vystačí už jen na "pár" let a je potřeba s touto komoditou začít šetřit, nebo ještě lépe regulovat její spotřebu. Zelení by nejradši na ní uvalili ještě 300% dań. Ale kdo ví, že lidstvo nedokáže žít bez ropy?! Doba kamenná také neskončila nedostatkem kamenů, doba železná nedostatkem železa a doba bronzová nedostakem bronzu, ale jen díky tomu, že lidstvo našlo něco nového, lepšího. Jak řekl jeden klimatolog "Možná, že někdy v budoucnosti ropa bude vyčerpána, ale stane-li se to, bude to nevýznamný okamžik historie, stejně jako tomu bylo v případě, když došlo k vyčerpání rybího tuku. "

Jediná cesta, jak žít v budoucnu více ekologicky je nechat člověku svobodu a využít jeho schopnosti adaptace a vývoje. Dřív nebo později člověk stejně vynalezne zdroj zelené energie a regulacemi bychom si tuto dobu akorát prodlužovali. Každý musí tušit, že jít cestou solárních panelů a větrných elektráren je holé šílenství.
Klaus ve své knize uvedl jeden velice pěkný příklad. Kdybychom si postavili větrnou elektrárnu, kterou bychom poháněli větrem z ventilátoru poháněným el. energií z uhelné elektrárny, tak by tento projekt byl ekonomicky úspěšný, neboť výkupní cena elektřiny z větrníků je 3x vyšší, než cena elektřiny, která pohání ventilátor. Projekt se zaplatí za 11 let a pak začne vydělávat!

Kdyby zůstalo o holých výkřiků environmentalistů do tmy, tak by mi to nevadilo, ale bojím se o svou budoucnost a svobodu. Bojím se, že jednou každý člověk dostane zdarma roční kvótu oxidu uhličitého, kterou může vyloučit a pokud by mu to nestačilo, musel by si zbytek dokoupit od někoho, kdo by celou kvótu nevyužil.
Stejně jako environmentalismus byl i socialismus založen na pěkné myšlence, ale jakou cenu nás to bude zase stát, než se zjistí, že tudy cesta nevede?

< Novější články | 1 | 2 | 3 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2021 Josef Kyrian, designed by Luke