Smarthouse - I - Počátek
28. Březen 2014
Asi před rokem jsem poprvé přičuchnul k programmování švábů (mikrokontrolérů). Poznávání mi velmi ulehčilo Arduino, protože ačkoliv už asi 15 let programuji (i) v c++, tak klasické programování mikročipů by mne okamžitě odpudilo. Arduino je nejen hardware, ale i software, který velmi velmi zpříjemní programování a místo konstrukcí typu:

DDRB |= _BV(PINB7);
LED_PORT &= ~_BV(PINB7);


lze použít na první pohled čitelný zápis

setPinMode(7, OUTPUT);
digitalWrite(7, HIGH);


Zarytí odpůrci arduina, nechť si dál píšou naprosto nečitelné konstrukce a těm normálním ať nevymlouvají user-friendly obalovací funce;-)

A jak to vlastně souvisí se smarthousem? Pro ty kdo neví, tak smarthouse je označení pro inteligentní dům, nebo pro domácí automatizaci. A právě vstup do světa mikročipů otevřel moje obzory a možnosti a způsobil v mojí hlavě explozi nápadu, co by se dalo všechno šikovnýho zkutit:-)

Postupně bych tu rád zveřejnil "moje projekty", pro inspiraci, pro zajímavost, ... nikoliv pro hejtery, kteří ke všemu musí napsat do komentáře, že je to na hovno a že by to udělali líp. Proto taky žádné komentáře nemám povolené a nestojím o ně:-)

V dalších kapitolách plánuji postupně představit různé projekty... inteligentní vytápění, automatické zavlažování trávníku, robotickou sekačku, poštovní schránku s notifikací, domovní zvonek na mobil a další a další...;-)
Aktivně proti spamu
19. Březen 2010
Běžně spam ignoruji jako každý, ale dnes už mne to dožralo a rozhod jsem se něco s tím udělat.

To, že chodí nabídka viagry a zvětšení penisu to mi tolik nevadí jako když chodí české spamy. Dnes mi přišel email od 602.cz jakožto "výrobce" datových schránek a jeho užasného 602XML Filter, který mne dodnes točí a jediný důvod proč je používán jejich produkt musí být obří úplatek. A abych se nechal spamovat těmahle gaunerama? Tak to už je moc!

Rozhodl jsem se podat stížnost na Úřad pro kontrolu osobních údajů, mají tam formulář pro nahlášení spamu, tak proč to nezkusit.
Vyplnil jsem jej, odeslal a přišel mi email, že ať neočekávám, že to bude trvat méně než nekolik měsíců, než se na to podívají. I tak dobrý, že se tim někdo bude zabývat.

Takže nechme se překvapit jak to dopadne:-)
Antioteplovací náboženství
6. Listopad 2009
V poslední době cítím, že čím dál víc mě ze všech stran bombarduje nové náboženství - environmentalismus.
Hysterie kolem globálního oteplování, kterou šíří fanatičtí ekologisté je nadmíru nebezpečná, neboť se o ní bohužel nikdo z běžných lidí ani nesnaží pochybovat. Je to do nás tlačeno takovým způsobem, že veřejnost nesmí z toho cítit nic jiného, než že za všechno může člověk a jeho pokrok, a je potřeba toho zlého tvora zkrotit a vrátit zpět do doby kamenné. Zástupce generálního tajemníka OSN Maurice Strong prohlásil: "Není jedinou nadějí planety, že průmyslová civilizace zkolabuje? Není naší povinností to udělat?"

Před pár dny jsem si přečetl dílo našeho prezidenta Václava Klause - Modrá, nikoliv zelená planeta a jsem opravdu ještě více hrdý na to jakého máme prezidenta! Kdo tuto knihu nečetl, tak vřele doporučuji, neboť se zde dozví věci, které do nás média nehustí. Pro média jsou zajímavé pouze zprávy apokaliptické a pochybování o působení člověka na globálním oteplování je kacířství.
Někdo může prohlásit Co ten prezident o tom sakra může vědět? Divili byste se, ale ví víc než 99% lidí neboť se o to opravdu zajímá a nehltá jen katastrofické scénáře. V každém případě Klaus nepopírá vliv člověka na oteplování, ale míra jeho vlivu je zanedbatelná. I vědci se na tom v zásadě shodují, ale zelená loby a šířený strach je mocnější, než pravda.

Environmentalisté by rádi zbrdzili rozvoj lidstva, neboť mají strach z průmyslové civilizace a jediné co je správné je žít s pazourkem v ruce v přírodě. Během svého života jsem již několikrát slyšel, že zásoby ropy vystačí už jen na "pár" let a je potřeba s touto komoditou začít šetřit, nebo ještě lépe regulovat její spotřebu. Zelení by nejradši na ní uvalili ještě 300% dań. Ale kdo ví, že lidstvo nedokáže žít bez ropy?! Doba kamenná také neskončila nedostatkem kamenů, doba železná nedostatkem železa a doba bronzová nedostakem bronzu, ale jen díky tomu, že lidstvo našlo něco nového, lepšího. Jak řekl jeden klimatolog "Možná, že někdy v budoucnosti ropa bude vyčerpána, ale stane-li se to, bude to nevýznamný okamžik historie, stejně jako tomu bylo v případě, když došlo k vyčerpání rybího tuku. "

Jediná cesta, jak žít v budoucnu více ekologicky je nechat člověku svobodu a využít jeho schopnosti adaptace a vývoje. Dřív nebo později člověk stejně vynalezne zdroj zelené energie a regulacemi bychom si tuto dobu akorát prodlužovali. Každý musí tušit, že jít cestou solárních panelů a větrných elektráren je holé šílenství.
Klaus ve své knize uvedl jeden velice pěkný příklad. Kdybychom si postavili větrnou elektrárnu, kterou bychom poháněli větrem z ventilátoru poháněným el. energií z uhelné elektrárny, tak by tento projekt byl ekonomicky úspěšný, neboť výkupní cena elektřiny z větrníků je 3x vyšší, než cena elektřiny, která pohání ventilátor. Projekt se zaplatí za 11 let a pak začne vydělávat!

Kdyby zůstalo o holých výkřiků environmentalistů do tmy, tak by mi to nevadilo, ale bojím se o svou budoucnost a svobodu. Bojím se, že jednou každý člověk dostane zdarma roční kvótu oxidu uhličitého, kterou může vyloučit a pokud by mu to nestačilo, musel by si zbytek dokoupit od někoho, kdo by celou kvótu nevyužil.
Stejně jako environmentalismus byl i socialismus založen na pěkné myšlence, ale jakou cenu nás to bude zase stát, než se zjistí, že tudy cesta nevede?
O dva svobodné méně
4. Září 2009
Ano je to tak, další milník mého života, vstoupil jsem do svazku manželského.

Před třemi týdny jsme s přítelkyní potvrdili, alespoň tedy papírově, že se máme radi:-)

Předsvatební přípravy proběhly bez jakýchkoliv stresů, tedy alespoň pro mne:-) neboť se o všehno postarala moje drahá polovička (tímto ji za vše děkuji) a jediné co jsem musel absolvovat bylo vybrání obleku pro mne... což jsem tedy přežil:-)

Před svatbou jsme ani jeden z nás nebyli nervózní, což všem přišlo hrozně divné. My jsme asi cítili, že jsme si jisti, že to je to, co chcem a na svatbu jsme se oba těšili.

No a jak to proběhlo? Ráno jsme nazdobili auta, jeli na radnici, řekli si ano, dali si oběd, opili se a šli spát:-D Opravdu to proběhlo celé tak rychle, že mi to skutečně přišlo jako mžik:-)
V každém případě to vše proběhlo ještě lépe, než jsem očekával. Žádné komplikace ani zle nenastalo, všichni se bavili, prostě jsme si to opravdu užili:-). Obřad byl relativně krátký, ale hezký, oslava byla super, svatební dary se nám taky všechny líbili, prostě nemám na svatbě co vytknout*drink*

Jak to celé proběhlo viz fotky ze svatby

Na svatební cestě jsme byli na Krétě. Pěkná země, pekný hotel, dobré jídlo, dobré pití, dobří lidé, dobré celé:-)

Jak bylo na líbánkách viz fotky z líbánek


Prvních 1000km s Yuki Matrix 125
4. Září 2009
Stalo se nemožné! Ve zdraví jsem najel za dva a půl měsíce prvních tisíc kilometrů s čínským skůtrem:-)

Jak jsem se při koupi bál spolehlivosti stroje čínské výroby, tak se mé obavy částečně naplnili. Při najetí 200 km mi skůtr jednou při cestě z práce vypověděl službu. Motor najednou přestal pracovat, jak kdyby se na svíčce vytvořil můstek, což jsem moc dobře znal z dob když jsem jezdil na fichtlu. Nicméně žádný můstek tam nebyl a vyčištění svíčky nepomohlo:-/ Inu začal jsem řešit odtah do servisu a mezitím každý den zkoušel skůtr startovat. Po asi 6 dnech se z ničeho nic motor opět rozběhl a začal si broukat jako předtím.

Bohužel u mne skůtr ztratil veškerou důvěru a už bych se s ním asi na delší cestu nevydal (opravdu nevím jak bych ho dotáhl zpět domů). Nicméně v servisu mne ujistili, že se to stává, že prvních 500 km nového stroje je všechno neseřízené a nezaběhnuté a řešit bych to měl jedině kdyby se to opakovalo.

Při 500 km jsem absolvoval povinnou servisní prohlídku, kdy mi za 1600 Kč vše seřídili, vyměnili olej a svíčku. Po prohlídce jsem byl opravdu spokojený, motor šlapal jako hodinky, volnoběžné otáčky nastaveny úplně přesně na záběr variátoru a celkově jsem ke skůtru opět získával důvěru.

Nedávno však nastaly problémy se startováním. Kapacita baterie klesla až na své dno, že neutáhla ani ručičku palivové nádrže. Nevím, zda-li jsem baterii odrovnal v době, kdy měl motor problém a denně jsem jej zkoušel startovat, nebo zda-li alternátor není dostatečně výkonný, aby dokázal utáhnout světla, protože po jedné cestě, když jsem ujel asi 60km v kuse se znatelně snížila kapacita, tak že byl problém nastartovat. Po delším pozorování se přikláním k druhé variantě, neboť opravdu, když jedu pouze s parkovacími světly, tak se baterie dobíjí, ale s potkávacími světly se postupně vybije natolik, že opět baterie nezvládne ani bliknout diodou při zasunutí klíčků. Inu koupil jsem si speciální nabíječku na gelové baterie (je potřeba je nabíjet pulzně nabíječkou řízenou mikroprocesorem), ovšem problém je v tom, že jsem nenašel, kde je baterie umístěna:-) Tipuji to někde pod nohama, ale ještě jsem se neodvážil tyto místa rozebrat. Teď bylo hodně starostí, tak jsem to zatím neřešil, zatím mne to tolik netrápí, motor startuji našlápnutím, takže přicházím pouze o komfort startéru:-)

A co se týče celkové kvality zpracování čísnkého skůtru, tak bych řekl, že na tu cenu to celkem jde:-) Jediné co mi vadí je, že v zrcádkách není vůbec nic vidět (teda je vidět obloha:-D ) a v servisu mi poradili, že lidi to řeší koupí nějakého klínku, pro změnu úhlu zrcátek. Zjevně výrobce na skůtru nikdy nejel, nebo nechápu proč zrcádka, takto zmastil.
Druhou mouchou je netěsnost a drobný únik oleje, což asi bude problém vše motorů obecně.

Jinak celkově jsem se skůtrem spokojený a to nejen konkrétně s ním, ale obecně s ježděním na motorce po městě. Opravdu to ušetří hodně nervů v dopravě (a to hlavně na křižovatkách a zácpách) a hlavně se člověk cítí při jízdě fajnsky...pustit si muziku do helmy (mám helmu se zabudovaným bluetooth handsfree) a jen si tak pádit...:-P
< Novější články | 1 | 2 | 3 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2020 Josef Kyrian, designed by Luke