HTPC
2. Leden 2009
Kupodivu jsem ani nemusel dlouho lobovat a k vánocům jsme si s přítelkyní koupili resp. složili HTPC neboli počitač pro domáci kino.

Vzhlem k tomu, že jsem do toho nechtěl nacpat moc peněz, volil jsem komponenty pokud možno levné, ale zaroveň dostatečně výkoné. HTPC jsem tedy složil z následujících komponent:

* Case Acutake ACU-MIRACLE Black - bednu jsme samozrějmě vybrali takovou, jaká se nám líbila. Kupodivu ani nebyla drahá

* Zdroj SEASONIC SS-300SFD - byla to dobrá volba, neboť je opravdu tichý. Osobně, když zastavim ostatní větráčky, tak ho prakticky neslyším

* Základní deska Asus M3N78-EM - chtěl jsem pokud možno vše integrované, takže desku s integrovanou grafikou se všemi možnými výstupy D-Sub, DVI i HDMI, integrovanou síťovou kartou, optickým audio výstupem a aby podporovala nízkospotřebové AMD procesory. Deska podporuje i funkci Cool & Quiet, kdy se snaží, aby pc byl pokud možno co nejtižší - tedy reguluje otáčky větráčků (opravdu funguje:-) ). Jinak integrovaná grafika má podporu PureVideo, takže by měla s prstem v nose zvládat přehrávat Full HD filmy. O tom jak jsem bojoval s rozchozením této funkce pod linuxem napíši zvláštní článek.

* Procesor AMD Athlon 64 X2 4450+ EE - vzhledem k tomu, že počítám, že HTPC poběží 24/7, tak jsem chtěl vybrat procesor nízkospotřebový avšak dostatečně výkonný. Tento má příkon pouze 45 wattů při frekvenci dostatečných 2.3 Ghz

* Operační paměť Kingston DIMM 1024MB DDR II - váhal jsem, zda-li nekoupit větší pamět, ale rozhodl jsem se, že ne. Myslím, že 1GB je na HTPC naprosto dostatečné. No a co si budem povídat, až to dostatečné nebude, tak za pár korun snadno přikoupím:-)

* DVD mechanika Samsung SH-S223F - BlueRay koupit, nekoupit? Já myslím, že zatím nekoupit. Jěště jsem neměl ani jedno médium v ruce, natož mít potřebu jej přehrávat. Opět, až nastane čas, tak není problém vyměnit místo DVD mechaniky

* Systémový disk A-Data PD7 Turbo Speed 200x 8GB - vzhledem k tomu, že je zbytečné, aby 24/7 se tam točily, hlučely, topily plotny normálního disku, tak jsem se rozhodl nainstalovat systém na flash disk. Instalace sice nebyla nejrychlejší, náhodný zápis rozhodně nedosahuje oněch 20MB/s, ale čtení a nabootování systému je vskutku svižné. Během běhu HTPC prakticky žádný přístup na disk není, takže pohoda

* Datový disk Western Digital My Book Essential WDH1U7500E 750GB - tento disk již mám 1 rok, a nejen, že je designově povedený (až dojde kapacita, tak koupím další a další a bude z nich krásná knihovnička:-D ), ale je i velmi tichý a po čase nečinnosti se úplně zastaví a nevydává žádný zvuk.

* TV Tuner / dálk. ovládání AVer TV DVBT-USB - tento tuner jsem kupoval ještě v době co jsem měl notebook, proto do USB. Dnes bych volil asi PCI kartu, ale tak, když už jsem jej měl, tak proč kupovat novej. Navíc tento tuner má výbornou podporu v linuxu. Stačí zapojit do USB, spustit přehrávač, naladit kanály a hotovo, fakt nic víc. Tomu říkám plug & play!

Tak to je vše co se hardware týče. A teď software.

Vzhledem k tomu, že mám již roční výbornou zkušenost s linuxovým programem pro mediální centrum MythTV, tak jsem ani vteřinu neváhal, zda-li to postavit na linuxu nebo windows. MythTV je podle mne téměř dokonalé. A to když řeknu já, tak to je opravdu co říci, neboť já mam vždy ke všemu tisíc připomínek možných zlepšení.
Ovládání je opravdu intuitivní a časem jej jistě zvládne i žena:-D . Vše se dá ovládát několik tlačítky, případně přes menu. Spojení s dálkovým ovladačem je vyřešeno pomocí LIRC, tudíš lze nastavit jakémukoliv tlačítku jakoukoliv akci.
Program podporuje skiny i pluginy, takže můžete dosytosti měnit nejen vzhled, ale i funkčnost. Zákládní potřebné pluginy jsou na archiv filmů a jukebox na muziku. Pro zajímavost, lze nainstalovat i plugin na počasí, programy kin, rss reader, web browser atd...
No prostě co vám budu povídat MythTV rulez8-) Pokud např. budete chtít něco nahrát z televize, pustíte si EPG (elektronickou příručku digitálního vysílání), vyberete pořad, rozbalíte menu, klik klik a šup s ním do fronty k nahrávání. Periodické nahrávání taky libovka, stačí třeba vybrat nahrávat pořad toho názvu každý týden a už se server MythTV postará o vše...
Těď mne napadá jedna vychytávka, která musí scházet každému - když posouváte film, třeba přetáčíte reklamu, tak v momentě než stačíte zareagovat, že je konec reklamy a stisknete tlačítko Play, tak už přetočíte i kus filmu a zas to musíte vrátit atd. To v MythTV lze nastavit! Takže když přetáčíte a dáte Play, tak program nespustí přehrávání v místě kdy jste stiskli tlačítko, ale v předpokládáném místě než jste stačili zareagovat. Musím podotknout, že to funguje opravdu výborně a samozřejmě lze to nastavit.
Poslední libovka co o MythTV povím je commercial flagging. Jak už název dá tušit jedná se o automatické označkování reklam. Když si nahrajete nějaký film, tak je samozřejmě plný reklam. A koho baví přetáčet že? Program sám najde, kde jsou reklamy a při přehrávání je přeskočí. Opět musím podotknout, že to dělá bravurně a opravdu to funguje. Osobně bych tipnul, že to identifikuje pomocí neexistence loga, ale opravdu nevím. Těch algoritmu na zjištění program používá více.
Takže MythTV = nekonečné možnosti, nejpodrobnější nastavení.

No a na závěr uvedu ještě poslední funkci HTPC. Tato funkce byla, řekl bych, klíčová pro rozhodnutí, resp. schválení koupě HTPC mou ženou. Furt si vedla, že chce koupit dvd a ne tenhle krám, ale když jsem ji řekl, že jedním tlačítkem na ovladači si bude moci pustit své oblíbené internetové rádio Fun 1, tak bylo vyhráno:-D Takže, 5 řádek skriptu, 4 řádky configu pro nastavení spuštění toho skriptu po stisku tlačítka na ovladači a bylo hotovo8-)

No a takhle vypadá v celé své kráse:


Nový rok 2009
1. Leden 2009
Tak tu máme nový rok. Rok 2009

Uvidíme co nám přinese, ale doufejme, že bude zas o něco lepší než ten minulý. V roce 2008 se toho mnoho nestalo - stalé stejná práce (již druhým rokem programátor Seznam.cz), stále stejný miláček (již nějakým rokem Věra Nováková), stále stejné auto (již druhým rokem Ford Focus), stále stejné bydlení (již druhým rokem podnájem v Praze), v podstatě se nestala žádná klíčová událost, ani milník mého života. Krom teda jedné věci ato, že jsme začali řešit vlastní bydlení.

A jak to vůbec vypadá s baráčkem? Mno to by mne také zajímalo. Dle smlouvy, už by měl být dnes hotov, ale bohužel není. Firma ISOBAU na nás celkem kašle, neboť od posledně se toho příliž nezměnilo:-( . Ale né, že by firma vůbec nepracovala, jen se věnuje ostatním barákům. Místo toho, aby dodělali jeden, druhej, třetí, ... tak udělají na jednom kus, na druhém kus, na třetím, ... a úplně zbytečně se to vleče. No tak snad do konce ledna, kdy jim pak začne bežet penále, to bude hotové. V pondělí se pokusíme domluvit schůzku s jednatelem firmy Martinem Hýkou a pojedem na barák hodit čiháka, jak se co hnulo a co schází...

A co jsem vůbec dostal letos k vánocům? No bylo toho hodně:-) Vzhledem k tomu, že mi odešel notebook, tak jsem ji koupil nové pc. Tentokrát desktop - quad corového intela, full hd 22" monitor, solidní grafiku, ... no třeba kdybych někdy začal hrát hry:-D Dále jsem dostal zimní koženou bundu s kožíškem:-), nějaké oblečení a kosmetiku od ženy a spolu jsem si koupili HTPC. Z toho mám asi největší radost:-) Jemu věnuji asi vlastní příspěvek.

Co se týče silvestra, tak toho jsme oslavili na chatičce u kamaráda*drink*. Oslava to byla velmi bujará a myslim, že bylo hodně špatně všem, což se projevilo na záhadných kruhách v trávě kolem chaty:-D Ale všichni přežili a to je hlavní:-)

A moje novoroční předsevzetí? Asi trochu skoncovat s devastací mého těla. Sice jsem stále docent (<100 kg), ale sám cítím, že je potřeba začít něco dělat a zmenšit ozdobný tukový prstenec. Takže jsem se rozhodl, že pro začátek končím s pivem a veškerým alkoholem, postupně s chipsama, sladkostma, hambatejma s hranama, atd... Sám nevěřím, že skoncuju se vším, ale kdyby alespoň s pětinou, tak budu rád:-) No a až budem v baráčku, tak bych taky zas rád začal cvičit. Takže buďto koupím nějaký posilovací stroj, možná i boxovací pytel na uklidňování:-) , nebo pokud bude ve Velkých Prilepech nějaké fitko, tak bych začal chodit tam.

Tak to je asi vše, snad jen schází popřát všem to nejlepší do nového roku a ať je rok 2009 tím šťastným rokem! (v což osobně doufám neboť by mě měli čekat 2 milníky mého života a to vlastní dům a svatba. Pak už jen první dovolená v Jugoslávii, zahraniční vůz a už jen samá pozitiva a sociální jistoty;-) ).
Vánoce
18. Prosinec 2007
Vánoce jsou tu,

a my jsme nemohli zůstat pozadu, koupili jsme jedličku a trochu předčasně už jsme ji nazdobili:-)


Film Halloween
12. Prosinec 2007
Tak sme byli včera se ženou zase jednou v kině. Vybrali jsme horor Halloween.

Palace cinemas měl akci, týden filmy za pade...no to se rozumí, že socky toho využili a už při stoupaní po schodech bylo jasný, že v kině bude trochu víc lidí, než když dáte za trochu kultury 3x víc.

Tak sme si vystáli frontu, na užasnou 3. řadu (socky pitomí zabrali všechny dobrý pozice). Asi nemusím popisovat jak suprově se sedí v tak nízké řadě, když vzhlížíte na plátno vzhůru jak na boha a titulky čtete jak když sledujete průjezd formule 1 na cílové rovince:-/

No takže když vynecháme okolnosti kulturního zážitku, tak film byl docela pecka. Jak jsem psal byl to horor a já bych řek, že takový opravdový. Člověk je tak nějak zvyklý i v hororech na to, že nakonec dobro zvítězí na zlem, a ti hodní přežíjí. Tady ne:-)

Hrdinou filmu je psychopat, který si od mládí libuje v zabíjení. Nejprve začal s křečkama, kočkama, poté zabil spolužáka ve škole a tím to tak nějak začalo.

Na halloween však nakrmí svoje libido trochu víc. Udělalo se mu tak nějak smutno, a že nevíte na koho si vzpomněl?:-) No jo na svoji rodinu. A tak svýho tátu omotal izolepou a podříznul mu krk. Přítele svoji sestry umlátil basebolovou palkou, svoji sestru (mimochodem moc libová s pěknýma prsíčkama:q) ubodal nožem. Svoji matce nic neudělal, jelikož zrovna dělala striptérku v baru:-) Po týto synáčkovo akcičce, ho policie zavřela, ale po 17 letech utekl z vězení a začal pořádnej mazec...

Film byl hezky natočenej (hlavně ženské obsazení), půl filmu sedíte se zatajeným dechem, no a občas se leknete až si krůpnete:-) Takže hodnotím za 1
Začínám blogovat :-)
2. Prosinec 2007
A tak jdu s dobou a otvírám si svůj blog:-)

Tak tohle sem já*drink*
a tohle jsou moji miláčci (Nelinka a Věruška):-*<< Na začátek < Novější články | 1 | 2 | 3 |

Copyright © 2007-2021 Josef Kyrian, designed by Luke