Smarthouse - IV - Poštovní schránka
16. Září 2014
Další projektem smarthousu je poštovní schránka. Zdánlivě by se řeklo, že tam není co vymýšlět, ale nakonec to skončilo "anakondou kabelů" ve schránce, že už tam, s trochou nadsázky, přes všechnu elektroniku není ani místo na dopisy:-)

Elektroniku jsem vyrobil, jak už jsem si zvykl, za pomoci prototypového plošného spoje. Vývoj je rychlý, levný, deska je předvrtaná, snadno se to spájí a celé je to jednodušší. Přecijen nerozjíždím tovární výrobu, abych se potřeboval sr.t s návrhem plošňáku, leptáním atd... Výsledek je podle mne přijatelný a co je nejduležitější tak je funkční a o to jde především:-) Jinak musím řict, že dost jsem si oblíbil SMD součástky, zatím tedy tranzistory a odpory. Z číny stovky kusů za pár nikláků a pracuje se s tím úplně v pohodě.Poštovní schránku jsem v době, když jsem stavěl plot, vybral takovou, která by byla dostatečně velká, protože už v té době jsem tušil, že tam jistě "něco narvu":-) Zepředu schránky, jsem umístil videozvonek a RFID čtečku karet.
Videozvonek, tedy ani po letech není zapojený a počitám, že ani nikdy nebude, že jen využiji kameru v něm a spojím to se serverem v podkroví, který se bude starat o spracování audio/video signálu a půjde tedy "přijmout zvonek" buď doma na tabletu na lednici, nebo prostě přes internet na telefonu, třeba na druhé straně zeměkoule, to už je to samé.
RFID čtečka je bohužel hrozně hloupá, nemá komunikační výstup, aby se dalo zjistit id klíčenky, která byla pro otevření použita, a co je ještě horší, tak vzhledem k absenci komunikace, neumožňuje centrální správu uživatelů. Dnes bych si vyrobil vlastní, ale kupoval jsem ji před mnoha lety, a pokud se nepletu, tak to byl můj vůbec první nákup z číny.
Pro komunikaci se serverem jsem opět použil svůj proprietální protokol, komunikující po 1 drátu. Ten vede do dalšího controlleru u brány, do kterého se sbíhají dráty z dalších controllerů v okolí (controller na elektroměru pro měření spotřeby, a další...). Tento centrální controller je pak připojen ethernetem přímo do switche v podkroví.
Controller schránky komunikuje oboustraně a umožňuje tedy nejen odesílat notifikace na server, třeba že přišla pošta, ale i příjmat příkazy, např. pro otevření branky.

No a co je tedy umí?

Detekce zvonku


Vzhledem k tomu, že "samozřejmě" nemám domu dotažený drát a na zdi pověšený zvonek jako v pravěké jeskyni, tak spináče z obou zvonku (z videozvonku a rfid čtečky) vstupují do mého controlleru. Ten odešle notifikaci na server a ten se postará o další distribuci informace. V současnosti zajedno pošle příkaz do obývacího pokoje, kde mám umístěnou další svoji jednotku (o té někdy přístě), která zahraje melodii a za druhé, co je zajímavější, odešle notifikaci na telefon. Notifikace se odešle přes Google Cloud Messaging for Android. Jde o push notifikace, které se, v ideální případě, bez citelné prodlevy dostanou až na telefon/tablet. Naprogramoval jsem si vlastní aplikaci pro android, které takovéto notifikace příjmá a umožní zobrazit, ale zároveň i rozešle systémový broadcast, který lze snadno zachytit jinou aplikací. Ve výsledku je otázkou vteřin, až minut vyrobit si zvonek na telefonu. Stačí si stáhnout aplikaci pro Automagic * Automation, v které si můžete nakreslit neomezeně ruzných diagramů s nepřebernýma možnostma, které dovolí ovládat téměř vše co v androidu je.
Načrtnout si tedy diagram, který spracuje zazvonění, je tedy otázkou opravdu vteřin. Trigerem je tedy příchod broadcastu z mé aplikace. Ten v sobě nese informaci o události, kterou použijeme k tomu, abychom se rozhodli, zda-li nás tato notifikace zajimá. V tomto případě skontrolujeme, zda-li je hodnota proměnné event rovna Gate.Bell.Ring a pokud ano, tak provedeme speech output a telefon řekne česky ženským hlasem "Někdo zvoní". Pokud tedy u nás někdo zazvoní, telefon mi se spožděním zhruba jedné vteřiny, a to i kdybych byl v austrálii:-), řekne příjemným hlasem, že někdo u nás zvoní. V současnosti, i když nemám možnost "odpovědět", že třeba nejsem doma, tak je to šikovné, že se podívám v ten moment na vchodovou kameru a většinou vidím, kdo zvoní.

Diagram v Automagic AutomationDetekce vhozené pošty


To by nebyla poštovní schránka, aby jejím primárním učelem, nebylo příjmat poštu. A koho baví se koukat do schránky, zda-li nějaká pošta přišla? Mne tedy ne. Taková vtipná historka, ze začátku bydlení jsem ze schránky poštu nikdy nevybíral, protože mne nebavilo se koukat, zda-li tam nahodou něco není a poštu tedy vybírala vždy manželka. Pak manželka odjela na týden pryč, a já měl takový divný pocit, jak kdyby něco scházelo. Manželka tedy ne:-) Ale pak jsem si uvědomil, že jsem byl zvyklý na to, že na stole jsou pořád nějaké letáky a pošta. No a samozřejmě pak, když jsem se tedy podíval do schránky, tak ta byla narvaná k prasknutí.
Takže takhle tedy ne. V ten moment mi bylo jasné, že bude potřeba něco jiného. V tu dobu, jsem ještě neuměl programovat mikročipy, a tak jsem si vyrobil, takový jednoduchý obvod ze 2 relé, 2 magnetických kontaktů a blikající diody, který pracoval tak, že pokud se otevřela přední dvířka schránky, tak začala blikat dioda umístěna zezadu na schránce, doté doby, než se otevřela zadní dvířka schránky, pro vybrání pošty.
Tutu funkci přebral i nový controller ve schránce, který detekuje, zda-li se otevřeli přední dvířka schránky, v ten moment pípne, blikne vpředu zeleně led páskem, odešle notifikaci na server (ta se rozešle mně, manželce, na telefon, tablet atd..) a doté doby, než se vybere pošta, tak bliká i diodou zezadu na schránce.
Detekce otevření branky


V momentě, když se otevře nebo zavře branka, tak schránka pípne, a odešle se notifikace na server. V současnosti, mám nastaveno na tabletu na lednici, že "pani Iveta", řekne, že branka byla otevřena. Občas nám malá dcerka bez upozornění pláchne na ulici za kámoškama, takže je dobré vědět, že otevřela branku....:-)


Otvírání branky


Na brance je v kování elektromagnetický zámek, takže controller schránky umožňuje i spínání relé pro otevírání. Odemknout jde samozřejmě i vzdáleně příkazem. To se hodí, že od vstupních dvěří jde otevřít návštěvě branku. Vše se samozřejmě děje prostřednictvím serveru.
Zámek se také samozřejmě používá při otevírání pomocí RFID čtečky.


RFID čtečka


RFID čtečka není napojena přímo na elektromagnetický zámek, ale vstupuje do controlleru, který se dozví, že čtečka, by si "přála" otevřít zámek branky. Controller sepne relé pro odemknutí a jako vždy odešle notifikaci na server.


Led pásek


Na schránce je zepředu umístěn RGB led pásek. Controller pokud se nic neděje, tak nechá svítit pásek, modrou barvou. Pokud se např. odemknout dveře, tak svítí po tu dobu zeleně, atd...

Vnitřek schránky je plný kabelů:-)


Osvětlení schránky v noci


| 1 | 2 | 3 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2021 Josef Kyrian, designed by Luke