HTPC
2. Leden 2009
Kupodivu jsem ani nemusel dlouho lobovat a k vánocům jsme si s přítelkyní koupili resp. složili HTPC neboli počitač pro domáci kino.

Vzhlem k tomu, že jsem do toho nechtěl nacpat moc peněz, volil jsem komponenty pokud možno levné, ale zaroveň dostatečně výkoné. HTPC jsem tedy složil z následujících komponent:

* Case Acutake ACU-MIRACLE Black - bednu jsme samozrějmě vybrali takovou, jaká se nám líbila. Kupodivu ani nebyla drahá

* Zdroj SEASONIC SS-300SFD - byla to dobrá volba, neboť je opravdu tichý. Osobně, když zastavim ostatní větráčky, tak ho prakticky neslyším

* Základní deska Asus M3N78-EM - chtěl jsem pokud možno vše integrované, takže desku s integrovanou grafikou se všemi možnými výstupy D-Sub, DVI i HDMI, integrovanou síťovou kartou, optickým audio výstupem a aby podporovala nízkospotřebové AMD procesory. Deska podporuje i funkci Cool & Quiet, kdy se snaží, aby pc byl pokud možno co nejtižší - tedy reguluje otáčky větráčků (opravdu funguje:-) ). Jinak integrovaná grafika má podporu PureVideo, takže by měla s prstem v nose zvládat přehrávat Full HD filmy. O tom jak jsem bojoval s rozchozením této funkce pod linuxem napíši zvláštní článek.

* Procesor AMD Athlon 64 X2 4450+ EE - vzhledem k tomu, že počítám, že HTPC poběží 24/7, tak jsem chtěl vybrat procesor nízkospotřebový avšak dostatečně výkonný. Tento má příkon pouze 45 wattů při frekvenci dostatečných 2.3 Ghz

* Operační paměť Kingston DIMM 1024MB DDR II - váhal jsem, zda-li nekoupit větší pamět, ale rozhodl jsem se, že ne. Myslím, že 1GB je na HTPC naprosto dostatečné. No a co si budem povídat, až to dostatečné nebude, tak za pár korun snadno přikoupím:-)

* DVD mechanika Samsung SH-S223F - BlueRay koupit, nekoupit? Já myslím, že zatím nekoupit. Jěště jsem neměl ani jedno médium v ruce, natož mít potřebu jej přehrávat. Opět, až nastane čas, tak není problém vyměnit místo DVD mechaniky

* Systémový disk A-Data PD7 Turbo Speed 200x 8GB - vzhledem k tomu, že je zbytečné, aby 24/7 se tam točily, hlučely, topily plotny normálního disku, tak jsem se rozhodl nainstalovat systém na flash disk. Instalace sice nebyla nejrychlejší, náhodný zápis rozhodně nedosahuje oněch 20MB/s, ale čtení a nabootování systému je vskutku svižné. Během běhu HTPC prakticky žádný přístup na disk není, takže pohoda

* Datový disk Western Digital My Book Essential WDH1U7500E 750GB - tento disk již mám 1 rok, a nejen, že je designově povedený (až dojde kapacita, tak koupím další a další a bude z nich krásná knihovnička:-D ), ale je i velmi tichý a po čase nečinnosti se úplně zastaví a nevydává žádný zvuk.

* TV Tuner / dálk. ovládání AVer TV DVBT-USB - tento tuner jsem kupoval ještě v době co jsem měl notebook, proto do USB. Dnes bych volil asi PCI kartu, ale tak, když už jsem jej měl, tak proč kupovat novej. Navíc tento tuner má výbornou podporu v linuxu. Stačí zapojit do USB, spustit přehrávač, naladit kanály a hotovo, fakt nic víc. Tomu říkám plug & play!

Tak to je vše co se hardware týče. A teď software.

Vzhledem k tomu, že mám již roční výbornou zkušenost s linuxovým programem pro mediální centrum MythTV, tak jsem ani vteřinu neváhal, zda-li to postavit na linuxu nebo windows. MythTV je podle mne téměř dokonalé. A to když řeknu já, tak to je opravdu co říci, neboť já mam vždy ke všemu tisíc připomínek možných zlepšení.
Ovládání je opravdu intuitivní a časem jej jistě zvládne i žena:-D . Vše se dá ovládát několik tlačítky, případně přes menu. Spojení s dálkovým ovladačem je vyřešeno pomocí LIRC, tudíš lze nastavit jakémukoliv tlačítku jakoukoliv akci.
Program podporuje skiny i pluginy, takže můžete dosytosti měnit nejen vzhled, ale i funkčnost. Zákládní potřebné pluginy jsou na archiv filmů a jukebox na muziku. Pro zajímavost, lze nainstalovat i plugin na počasí, programy kin, rss reader, web browser atd...
No prostě co vám budu povídat MythTV rulez8-) Pokud např. budete chtít něco nahrát z televize, pustíte si EPG (elektronickou příručku digitálního vysílání), vyberete pořad, rozbalíte menu, klik klik a šup s ním do fronty k nahrávání. Periodické nahrávání taky libovka, stačí třeba vybrat nahrávat pořad toho názvu každý týden a už se server MythTV postará o vše...
Těď mne napadá jedna vychytávka, která musí scházet každému - když posouváte film, třeba přetáčíte reklamu, tak v momentě než stačíte zareagovat, že je konec reklamy a stisknete tlačítko Play, tak už přetočíte i kus filmu a zas to musíte vrátit atd. To v MythTV lze nastavit! Takže když přetáčíte a dáte Play, tak program nespustí přehrávání v místě kdy jste stiskli tlačítko, ale v předpokládáném místě než jste stačili zareagovat. Musím podotknout, že to funguje opravdu výborně a samozřejmě lze to nastavit.
Poslední libovka co o MythTV povím je commercial flagging. Jak už název dá tušit jedná se o automatické označkování reklam. Když si nahrajete nějaký film, tak je samozřejmě plný reklam. A koho baví přetáčet že? Program sám najde, kde jsou reklamy a při přehrávání je přeskočí. Opět musím podotknout, že to dělá bravurně a opravdu to funguje. Osobně bych tipnul, že to identifikuje pomocí neexistence loga, ale opravdu nevím. Těch algoritmu na zjištění program používá více.
Takže MythTV = nekonečné možnosti, nejpodrobnější nastavení.

No a na závěr uvedu ještě poslední funkci HTPC. Tato funkce byla, řekl bych, klíčová pro rozhodnutí, resp. schválení koupě HTPC mou ženou. Furt si vedla, že chce koupit dvd a ne tenhle krám, ale když jsem ji řekl, že jedním tlačítkem na ovladači si bude moci pustit své oblíbené internetové rádio Fun 1, tak bylo vyhráno:-D Takže, 5 řádek skriptu, 4 řádky configu pro nastavení spuštění toho skriptu po stisku tlačítka na ovladači a bylo hotovo8-)

No a takhle vypadá v celé své kráse:<< Na začátek < Novější články | 1 | 2 | 3 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2021 Josef Kyrian, designed by Luke