HTPC
2. Leden 2009
Kupodivu jsem ani nemusel dlouho lobovat a k vánocům jsme si s přítelkyní koupili resp. složili HTPC neboli počitač pro domáci kino.

Vzhlem k tomu, že jsem do toho nechtěl nacpat moc peněz, volil jsem komponenty pokud možno levné, ale zaroveň dostatečně výkoné. HTPC jsem tedy složil z následujících komponent:

* Case Acutake ACU-MIRACLE Black - bednu jsme samozrějmě vybrali takovou, jaká se nám líbila. Kupodivu ani nebyla drahá

* Zdroj SEASONIC SS-300SFD - byla to dobrá volba, neboť je opravdu tichý. Osobně, když zastavim ostatní větráčky, tak ho prakticky neslyším

* Základní deska Asus M3N78-EM - chtěl jsem pokud možno vše integrované, takže desku s integrovanou grafikou se všemi možnými výstupy D-Sub, DVI i HDMI, integrovanou síťovou kartou, optickým audio výstupem a aby podporovala nízkospotřebové AMD procesory. Deska podporuje i funkci Cool & Quiet, kdy se snaží, aby pc byl pokud možno co nejtižší - tedy reguluje otáčky větráčků (opravdu funguje:-) ). Jinak integrovaná grafika má podporu PureVideo, takže by měla s prstem v nose zvládat přehrávat Full HD filmy. O tom jak jsem bojoval s rozchozením této funkce pod linuxem napíši zvláštní článek.

* Procesor AMD Athlon 64 X2 4450+ EE - vzhledem k tomu, že počítám, že HTPC poběží 24/7, tak jsem chtěl vybrat procesor nízkospotřebový avšak dostatečně výkonný. Tento má příkon pouze 45 wattů při frekvenci dostatečných 2.3 Ghz

* Operační paměť Kingston DIMM 1024MB DDR II - váhal jsem, zda-li nekoupit větší pamět, ale rozhodl jsem se, že ne. Myslím, že 1GB je na HTPC naprosto dostatečné. No a co si budem povídat, až to dostatečné nebude, tak za pár korun snadno přikoupím:-)

* DVD mechanika Samsung SH-S223F - BlueRay koupit, nekoupit? Já myslím, že zatím nekoupit. Jěště jsem neměl ani jedno médium v ruce, natož mít potřebu jej přehrávat. Opět, až nastane čas, tak není problém vyměnit místo DVD mechaniky

* Systémový disk A-Data PD7 Turbo Speed 200x 8GB - vzhledem k tomu, že je zbytečné, aby 24/7 se tam točily, hlučely, topily plotny normálního disku, tak jsem se rozhodl nainstalovat systém na flash disk. Instalace sice nebyla nejrychlejší, náhodný zápis rozhodně nedosahuje oněch 20MB/s, ale čtení a nabootování systému je vskutku svižné. Během běhu HTPC prakticky žádný přístup na disk není, takže pohoda

* Datový disk Western Digital My Book Essential WDH1U7500E 750GB - tento disk již mám 1 rok, a nejen, že je designově povedený (až dojde kapacita, tak koupím další a další a bude z nich krásná knihovnička:-D ), ale je i velmi tichý a po čase nečinnosti se úplně zastaví a nevydává žádný zvuk.

* TV Tuner / dálk. ovládání AVer TV DVBT-USB - tento tuner jsem kupoval ještě v době co jsem měl notebook, proto do USB. Dnes bych volil asi PCI kartu, ale tak, když už jsem jej měl, tak proč kupovat novej. Navíc tento tuner má výbornou podporu v linuxu. Stačí zapojit do USB, spustit přehrávač, naladit kanály a hotovo, fakt nic víc. Tomu říkám plug & play!

Tak to je vše co se hardware týče. A teď software.

Vzhledem k tomu, že mám již roční výbornou zkušenost s linuxovým programem pro mediální centrum MythTV, tak jsem ani vteřinu neváhal, zda-li to postavit na linuxu nebo windows. MythTV je podle mne téměř dokonalé. A to když řeknu já, tak to je opravdu co říci, neboť já mam vždy ke všemu tisíc připomínek možných zlepšení.
Ovládání je opravdu intuitivní a časem jej jistě zvládne i žena:-D . Vše se dá ovládát několik tlačítky, případně přes menu. Spojení s dálkovým ovladačem je vyřešeno pomocí LIRC, tudíš lze nastavit jakémukoliv tlačítku jakoukoliv akci.
Program podporuje skiny i pluginy, takže můžete dosytosti měnit nejen vzhled, ale i funkčnost. Zákládní potřebné pluginy jsou na archiv filmů a jukebox na muziku. Pro zajímavost, lze nainstalovat i plugin na počasí, programy kin, rss reader, web browser atd...
No prostě co vám budu povídat MythTV rulez8-) Pokud např. budete chtít něco nahrát z televize, pustíte si EPG (elektronickou příručku digitálního vysílání), vyberete pořad, rozbalíte menu, klik klik a šup s ním do fronty k nahrávání. Periodické nahrávání taky libovka, stačí třeba vybrat nahrávat pořad toho názvu každý týden a už se server MythTV postará o vše...
Těď mne napadá jedna vychytávka, která musí scházet každému - když posouváte film, třeba přetáčíte reklamu, tak v momentě než stačíte zareagovat, že je konec reklamy a stisknete tlačítko Play, tak už přetočíte i kus filmu a zas to musíte vrátit atd. To v MythTV lze nastavit! Takže když přetáčíte a dáte Play, tak program nespustí přehrávání v místě kdy jste stiskli tlačítko, ale v předpokládáném místě než jste stačili zareagovat. Musím podotknout, že to funguje opravdu výborně a samozřejmě lze to nastavit.
Poslední libovka co o MythTV povím je commercial flagging. Jak už název dá tušit jedná se o automatické označkování reklam. Když si nahrajete nějaký film, tak je samozřejmě plný reklam. A koho baví přetáčet že? Program sám najde, kde jsou reklamy a při přehrávání je přeskočí. Opět musím podotknout, že to dělá bravurně a opravdu to funguje. Osobně bych tipnul, že to identifikuje pomocí neexistence loga, ale opravdu nevím. Těch algoritmu na zjištění program používá více.
Takže MythTV = nekonečné možnosti, nejpodrobnější nastavení.

No a na závěr uvedu ještě poslední funkci HTPC. Tato funkce byla, řekl bych, klíčová pro rozhodnutí, resp. schválení koupě HTPC mou ženou. Furt si vedla, že chce koupit dvd a ne tenhle krám, ale když jsem ji řekl, že jedním tlačítkem na ovladači si bude moci pustit své oblíbené internetové rádio Fun 1, tak bylo vyhráno:-D Takže, 5 řádek skriptu, 4 řádky configu pro nastavení spuštění toho skriptu po stisku tlačítka na ovladači a bylo hotovo8-)

No a takhle vypadá v celé své kráse:


Nový rok 2009
1. Leden 2009
Tak tu máme nový rok. Rok 2009

Uvidíme co nám přinese, ale doufejme, že bude zas o něco lepší než ten minulý. V roce 2008 se toho mnoho nestalo - stalé stejná práce (již druhým rokem programátor Seznam.cz), stále stejný miláček (již nějakým rokem Věra Nováková), stále stejné auto (již druhým rokem Ford Focus), stále stejné bydlení (již druhým rokem podnájem v Praze), v podstatě se nestala žádná klíčová událost, ani milník mého života. Krom teda jedné věci ato, že jsme začali řešit vlastní bydlení.

A jak to vůbec vypadá s baráčkem? Mno to by mne také zajímalo. Dle smlouvy, už by měl být dnes hotov, ale bohužel není. Firma ISOBAU na nás celkem kašle, neboť od posledně se toho příliž nezměnilo:-( . Ale né, že by firma vůbec nepracovala, jen se věnuje ostatním barákům. Místo toho, aby dodělali jeden, druhej, třetí, ... tak udělají na jednom kus, na druhém kus, na třetím, ... a úplně zbytečně se to vleče. No tak snad do konce ledna, kdy jim pak začne bežet penále, to bude hotové. V pondělí se pokusíme domluvit schůzku s jednatelem firmy Martinem Hýkou a pojedem na barák hodit čiháka, jak se co hnulo a co schází...

A co jsem vůbec dostal letos k vánocům? No bylo toho hodně:-) Vzhledem k tomu, že mi odešel notebook, tak jsem ji koupil nové pc. Tentokrát desktop - quad corového intela, full hd 22" monitor, solidní grafiku, ... no třeba kdybych někdy začal hrát hry:-D Dále jsem dostal zimní koženou bundu s kožíškem:-), nějaké oblečení a kosmetiku od ženy a spolu jsem si koupili HTPC. Z toho mám asi největší radost:-) Jemu věnuji asi vlastní příspěvek.

Co se týče silvestra, tak toho jsme oslavili na chatičce u kamaráda*drink*. Oslava to byla velmi bujará a myslim, že bylo hodně špatně všem, což se projevilo na záhadných kruhách v trávě kolem chaty:-D Ale všichni přežili a to je hlavní:-)

A moje novoroční předsevzetí? Asi trochu skoncovat s devastací mého těla. Sice jsem stále docent (<100 kg), ale sám cítím, že je potřeba začít něco dělat a zmenšit ozdobný tukový prstenec. Takže jsem se rozhodl, že pro začátek končím s pivem a veškerým alkoholem, postupně s chipsama, sladkostma, hambatejma s hranama, atd... Sám nevěřím, že skoncuju se vším, ale kdyby alespoň s pětinou, tak budu rád:-) No a až budem v baráčku, tak bych taky zas rád začal cvičit. Takže buďto koupím nějaký posilovací stroj, možná i boxovací pytel na uklidňování:-) , nebo pokud bude ve Velkých Prilepech nějaké fitko, tak bych začal chodit tam.

Tak to je asi vše, snad jen schází popřát všem to nejlepší do nového roku a ať je rok 2009 tím šťastným rokem! (v což osobně doufám neboť by mě měli čekat 2 milníky mého života a to vlastní dům a svatba. Pak už jen první dovolená v Jugoslávii, zahraniční vůz a už jen samá pozitiva a sociální jistoty;-) ).
Vlastní bydlení - X. - Nu vida, happyend!
24. Září 2008
Tak a je to tu. Po 6 měsících máme hotovo:-)

Včera jsme konečně podepsali hypotéku s bankou a budoucí kupní smlouvu na dům se stavební firmou. Dnes by již firma měla dostat první část peněz (něco přes 3 miliony) a nám by zítra mělo přijít 100 tisíc, které jsme pokládali jako rezervační poplatek.

Jen by mne opravdu zajímalo, jak vlastně ty banky kalkulují úvěr. Když si dáte spočítat úvěr na internetu, tak vám vyjde uplně jiné číslo, než vám řeknou v bance. To bych ještě pochopil, ale to že vám v bance tedy něco vypočtou, úvěr předschválí a pak odešlou úvěr ke schvalení "vejš" a odsud se to vrátí s tím, že vyjde zas něco úplně jiného, tak to nechápu.
A co se stalo? Chtěli jsme úvěr splácet 30 let s tím, že splátka vycházela na nějakých 24 tisíc. V bance, že ok ok, vše je v pořádku, plat dostatečnej, úvěr předschválili a pak ho odeslali ke schválení. Odsud se to, ale vrátilo, že prý nemáme dostatečný příjem, abychom to mohli splácet 30 let, že to musíme mít na 25 let a splácet o 2 tisíce měsíčně víc. Opravdu nechápu*dontknow*

Mno takže to bychom měli, teď už jen čekáme až nám to postaví:-) Takže až to bude, tak zvu na oslavu;-)
Vlastní bydlení - IX. - Nová banka
17. Září 2008
Po strašlivé zkušenosti s ČSOB jsme na doporučení majitele stavební firmy zašli na pobočku České spořitelny k jeho známé.

Včera jsme donesli poslední dokumenty, které potřebovali a už čekáme jen na schválení.
Spořitelna má sice malinko větší splátku, ale zas máme tu jistotu, že to proběhne hladce, jelikož financovali asi polovinu těch samých baráčku od té firmy.

Menší problém nastal s ČSOB. Dnes mi ředitelka pobočky napsala email, že není problém, že od nich odstupujem, ale chtějí po nás necelých 5 tisích za odhadce. To mne solidně nasr.. a odepsal jsem jí toto:

Dobry den pani Honclova,
to co pisete doufam nemyslite vubec vazne?!!
Do te doby co jsme jednali s panem Tichym tak vse bylo v poradku a mel nasi plnou duveru. Predali jsme mu vsechny nase dokumenty a cekali az se ozve. Od te doby jsme se sluzbami CSOB pouze nespokojeni. Mel se nam ozvat, ale ticho po pesine. Tak jsem se po nejake dobe vydal zeptat co se deje. Kdyby mi to neprislo divne ze se dlouho nic nedeje, tak nam od vas nikdo ani nehodlal zavolat! Nechapu jak muzete zamestnat nekoho noveho, ktery je natolik neshopny ze nedokaze ani vyplnit zadost o uver, vyplnoval to asi hodinu s tim ze mu nekdo v telefonu diktoval co ma kde kliknout, s tim ze to stejne vyplnil spatne, nevyplnil tam ani prijem pritelkyne, a nemluve o tom ze ani nedokazal vypocitat 5% ze 4 milionu. Myslim, ze by od vas bylo minimalne slusne vzhledem ke klientum, takoveho cloveka zaskolit a posadit ho na zidli az pote.
Dalsi vec je plan financovani. Nam jste oznamila, ze poslednich 10% je az po kolaudaci, ze jinak to u vas nepujde, ale na to nam developer pristoupit nechtel. SBKS jste od nas meli a nikdo nam nerekl, ze je s timto problem, ze to financovat nepujde.
Vzhledem k temto okolnostem a k tomu, ze jste nam oznamili, ze jste ztratili vsechny nase dokumenty, o nas jste ani nevedeli, ani v jakem stavu je uver, ani vubec nic, tak jsme se rozhodli financovat stavbu u jine banky (mimochodem tam vse probleho promptne a hlavne bez problemu), nebot zavazat se na 30let k nekomu, kdo tomu vubec nerozumi je sebevrazda.

Kdyz to shrnu: dali jsme vam vsechny dokumenty, vy jste se ani neozvali, na pobocce jste ani nevedeli kdo jsme a co chceme, jelikoz jste pry vsechno ztratili, pak nam oznamite ze takhle to ani financovat nelze a pak se ozvete ze chcete penize za odhad?!
Nevim jakym pravem po nas neco vubec pozadujete. Zadnou zadost o odhad jsme ani nepodepsali. Dokonce nam Muzicek chtel dat odhadce teprve vybrat, ale pak se do toho tak zamotal, ze ani nevedel co dela.

Navrhuji na celou trapnou zalezitost radeji zapomenout.

s pozdravem

Bc. Josef Kyrian

----------------------------------------------------------
tak odepsala:

Vážený pane Kyriane,

to co jsem napsala a píši myslím zcela vážně. Nevidím zde důvod k čertování.

Zrekapitulujeme si průběh Vaše požadavku na hypotéku.

Pan Tichý s Vámi podepsal Žádost o hypotéku dne 24.4.2008 a následně jste měl dodat nejprve podklady pro odhad, nebo přímo odhad, aby bylo možno pokračovat ve schvalovacím procesu hypotéky.
Od dubna do srpna 2008 Vás pan Tichý několikrát volal na Váš mobil, ale Vy jste nereagoval a neozval jste se mu , až koncem srpna a přišel jste teprve s dokumenty pro odhad . Bylo to v době, kdy pan Tichý přecházel ( od 1.9.2008) na jinou pobočku a tak dokumentaci k odhadu hned předal k odhaci a dubnové dokumenty předal do Hypoteční banky, proto jsme neměli k ruce žádné dokumenty při Vaší návštěvě. 3.9.2008. Nevidím zde žádné ticho po pěšině jak uvádíte , komunikace vázla z Vaší strany. Mě se také nepodařilo po týdením volání na Váš mobil se s Vámi spojit.
Co se týká nového pracovníka, chci říci následující : oblast hypoték je velmi obsáhlá a zodpovědná, proto se nový zaškolený pracovník zapracovává pro tuto oblast minimálně 6měsíců a zapracovává se pouze v reálném provozu z důvodu významu. Každý manager si takto nastavuje proces a mentora , kdy u pana Mužíčka je mentorem moje osoba. Proto jsem do Vašeho případu vstoupila a řešila sama .
Při obdržení odhadu v pátek 12.9.2008 jsem hned volala jednak na Váš mobil, na mobil sl. Novákové bez spojení. Následně sl.Nováková mě volala zpět v 17,35 hod , kdy jsem jí sdělila, že máme odhad, máte poskytnutou vyjímku z 10% na 5% a že potřebuji od Vás sdělit jen jednu informaci zda chcete financovat prvních 5% úhrady z hypotéky z vlastních zdrojů (což jste původně nabídli), nebo z hypotéky jelikož odhad nemovitosti umožňoval hradit prvních 5% už z hypotéky.Jestli Vám tuto informaci sl. Nováková nepředala není naše vina.
Domluvily jsme se na pátek ve 15,00hod. Jak schůzka dopadla mě opravdu mrzí a věřím, že přijmete omluvu za toto nedorozumění.

Zda jste hypotéku vyřešili financováním jiným peněžním ústavem je Vaše rozhodnutí, ale poplatek za provedený odhad je nutno zaplatit.Podklady pro vyhotovení odhadu jste předal, takže odhad jste chtěl vyhotovit. V případě, že tak neučiníte povedeme vůči Vám nezaplacenou pohledávku.

Záležitost jako trapnou z naší strany nevidím, klient když nepožaduje již hypotéku dle žádosti, oznámí nám své rozhodnutí a vyrovnává vždy svoje závazky vůči bance jestliže vznikly.

S pozdravem.

Jana Hončlová

Ředitel pobočky

----------------------------------------------------------
ma odpoved:

Vubec nevim jak jste prisla na to ze od dubna do sprna se nam snazil pan Tichy dovolat a mi jsme nereagovali. Zajimalo by mne proc lzete a takoveto veci si vymyslite. Kdybyste o tom neco vedela, tak vite, ze s panem Tichym jsme byli stale v kontaktu, nikdy OPAKUJI nikdy se nestalo ze bysme nereagovali. Pan Tichy byl moc dobre obeznamen se situaci, ze developer nam dokumenty stale nedodal a tedy, ze do banky nemame co donest.
25. sprna jsme dokumenty dostali a okamizite odnesli. Bylo nam slibeno ze behem zitrka se ozvete co dal. Cekali jsme 10 dni (ono ticho po pesine) a vzhledem k tomu ze o nas pan Muzik vubec nevedel, tak pochybuji ze by se nekdo vubec doted ozval. Takze vubec nevim co to melete o tom ze komunikace vazla z nasi strany?!!
To ze si zaskolujete pracovnika za behu, je vase vec, to si delejte co chcete, ale kdyz na to doplaci klient, tak to je nase vec! Kdyz nam pan nabizel pojisteni tak rekl: Chcete variantu 1, 2 nebo 3? A my jsme se zeptali co je ktera varianta a on nam na to odpovedel no to nevim, ale lidi si vetsinou berou jednicku, takze dame jednicku?! Tak mi laskave reknete co si o tom muzeme myslet? My kdybysme u nas v Seznamu vzali na pozici programatora cloveka, kterej ani nevi jak se pocitac zapina, tak by nas asi klienti a uzivatele umlatili a kdybysme jim odpovedi, ze programovani je slozita vec a lide se to uci nekolik let a presto jsme vzali cloveka, kterej se to bude teprve ucit, tak by si asi klepali na celo.
Co se tyce hovoru o vyjimce 10%, tak to mi sl. Novakova samozrejme predala, a vite co jsem ji na to popravde odpovedel? Prosimte ty lidi vubec nevi co delaj, to jsou blazni. PUL HODINY nam tam reditelka opakovala dokolecka vetu 10% AZ PO KOLAUDACI, PRES TO VLAK NEJEDE, TO NEEXISTUJE! A pak si zavolate a najednou vsechno jde?? Nezlobte se na me, ale kdyz neco delam, tak tomu alespon rozumim a neco tvrdim, a kdyz tomu nerozumim, tak mlcim! Ostatne, rekl bych, podle toho co tusim, ze cele by to slo bezproblemove financovat vasim jinym produktem - predhypotecnim uverem v pripade, ze nelze zpocatku nemovitost financovat hypotecni uverem.

A jestli jste hrda na tuto zalezitost, a berete tento styl uzavirani hypoteky za zcela korektni, tak se budu muset obratit na vase vedeni, aby beh vasi pobocky proverila, nebot je to velka ostuda pro CSOB a past na lidi. Na to, zda-li jsme povinni vam neco platit, se samozrejme informuji v ramci stiznosti na vase jednani.

Kyrian

----------------------------------------------------------
reditelka:

To co jsem uvedla ohledně doby od dubna do srpna je informace, kterou mě předal pan Tichý (lže tedy pan Tichý). Chyba pana Tichého byla, že poplatek za odhad nemovitosti nepožadoval uhradit hned při předání dokumentů k vyhotovení odhadu , což je porušení pracovního postupu.
Na ostatní nebudu reagovat, vše jsem vysvětlila níže slušnou formou a jestli nechcete vysvětlení přijmout je to Vaše rozhodnutí. Pracovní čas věnovaný této e-mailové komunikaci určitě není jak z Vaší tak z mojí strany zanedbatelný a jak je patrno bez konečné dohody.
Jana Hončlová

----------------------------------------------------------
ja:

Je mi lito pane Ticheho, ze to odnese on, nebot je to jediny shopny clovek vyvolavajici duveru u klientu.. Mate pravdu ze muj cas ztraveny touto komunikaci je mnohem drazsi nez castka kterou po nas vyzadujete, ale uz z principu a ze spatne zkusenosti vam nic dat nemuzeme.

Timto povazuji celou vec za uzavrenou a doufam ze vy take.

Kyrian

----------------------------------------------------------
a odpoved grandiózní blbky:-) :

Máte pravdu že si to pan Tichý za vstřícnost nezaslouží, ale bude to pro ně zkušenost do budoucna, že jsou i takový klienti. Končím z moji strany tuto e-mailovou komunikaci, která nemá další význam a za které je patrno, že nemáte finanční prostředky na zaplacení odhadu, ale pak nevím proč jste žádal o hypotéku.
Přeji hezký den.
Jana Hončlová
Vlastní bydlení - VIII. - Všechno špatně
4. Září 2008
Tak se stalo něco z čeho se mi skoro kousla pumpa*swoon* Náš milovaný hypoteční poradce z ČSOB odešel!

Po týdnu ticha, co se nám měl ozvat poradce jak to vypadá s naším úvěrem, sem se rozhodl navštívit pobočku osobně a zeptat se co se děje. K mému šoku, na místě pana Tichého seděl někdo jiný!

S úsměvem se mne zeptal co pro mne může udělat. V koutku mé optimistické mysli jsem doufal, že pan Tichý je pouze na dovolené a náhrada je dočasná. Bohužel. Odešel na trvalo.
Mno a jak to tedy probíhalo? Když jsem se jej zeptal, jak to tedy vypadá s našim úvěrem a on mi odpověděl, že na to se chtěl zeptat on mne, tak sem začal tušit, že něco není v pořádku. Vzhledem k tomu, že tedy o našem stavu úvěru vůbec nic neveděl a naši složku nenašel, tak jsem si domluvil schůzku na další den.

Další den jsem šel do banky s přítulkyní s tím, že pán se snad na nás připraví a bude znát odpovědi na naše otázky. To byl ale velký omyl. V podstatě se přiznal, že to dělá poprvé a že se zaučuje a prosil nás ať s ním máme trpělivost. To se ale nedalo!

Předem prozradím, že naši složku se všema papírama (a že jich tam nebylo vskutku málo) úspěšně ztratili! ...Takže jsme museli vyplnit novou žádost. To byl ale pro pána neskutečnýýýý problém. Vyplňovali jsem to asi hodinu s výsledkem, že to stejně vyplnil špatně, některé věci tam úplně chyběli (jako např. příjem spolužadatele - což je nezbytný základ), půlka věcí je napsaná velkýma písmenama, protože si omylem zapnul CAPSLOCK a už to neuměl vypnout a v další půlce jsou vyplněné nemysli. Kupříkladu se nás zeptal jaké bysme chtěli pojištění, že mu to nabízí variantu 1, 2 a 3. Tak jsme se samozřejmě zeptali co to je za varianty. Jeho odpověď: nooo jedna, dva a tři. A v čem se liší?? Nooo můžete si vybrat...lidi si většinou berou tu jedničku, takže dáme jedničku?:-) Proboha koho to zaměstnávaj?!!!! Nebyl nám shopen odpovědět vubec na nic, a zbytek formuláře vyplnil s přitelem na telefonu, kdy mu někdo přesně říkal, kde na co má kliknout.

Inu po hodině tedy vyplnil žádost, tak pak si ji chtěl uložit. Samozřejmě, že netušil jak se to dělá, tak s kurzorem myši jezdil po celé obrazovce, zastavil nad každým tlačítkem a koukal na tooltip, co to tlačítko dělá. Člověk by řekl, že nikdo nemůže kliknout na tlačítko Otevřít, když chce něco Uložit. Tenhle člověk ano! Takže kliknul na tlačítko otevřít, zvolil si plochu jako každý BFU a s radostí napsal název souboru KYRIAN a potvrdil. Hlášku, že daný soubor neexistuje vůbec nepochopil (nicméně četl ji dobrou minutu) a celou aplikaci radši minimalizoval asi s pocitem, že tím problém zmizel.

Další hrůzný počin byl, když měl spočítat kolik je 5% + 30% + 30% + 30% + 5% ze 4 MKč. Zjevně ho nenaučili zacházet s kalkulačkou na základní škole a ani v hodinách matematiky nedával pozor, neboť 5% ze 4 milionu počital stiskem tlačítek na kalkulačce 4000000 / 100 * 5 %, takže mu vyšlo nějaké obskurní číslo nedávající žádný smysl.
Na tento složitý výpočet si tedy zavolal na pomoc ředitelku pobočky. Ta si přinesla svojí kalkulačku a začal nelítostný souboj o to kdo to spočítá rychleji a správněji. Po čtvrt hodině (bohužel nepřeháním), se dobrali k výsledku a oněm pěti magickým číslům. Na důkaz toho, že čísla vypočetli správně se rozhodli je sečíst. Vyšlo jim to o korunu míň, než očekávali. Po chvíli přemýšlení ředitelku napadlo, že by to mohlo být zaokrouhlováním. Pán souhlasně přikývl a připsal k jednomu z čísel korunu navíc, aby jim to sedělo a podívali se na sebe s jiskrou v oku ukazující radost, jak jim to krásně vyšlo. Už scházelo jen podání rukou alá Pat a Mat.

To bych tady mohl psát hodinu, popisovat, jak mi ten člověk i ředitelka skoro přivodil infarkt svoji hloupostí a nevědomostí, ale na to fakt nemam sílu ani chuť. Pokud to bude jen trochu možné, tak se pokusíme získat úvěr jinde, protože tohle je o prúser, svěřit se těmhle idiotům (to neříkám jako urážku, ale jako diagnózu).

<< Na začátek < Novější články | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2017 Josef Kyrian, designed by Luke