Vlastní bydlení - I. - hypotéka
29. Leden 2008
Už mi je skoro 25 a tak je čas zauvažovat nad vlastním bydlením...

Po půl roce hledání jsem našel krásný baráček ve Velkých Přílepech u Prahy. A tak jsme se na něj jeli podívat. Hmmm byl libovější než na fotkách... novostavba, 5kk, s garáží, ... nemá chybu...a cena "jen" 4.5 miliónu (což bych řekl, že vzhledem k tomu, že je nedaleko Prahy a to že to je dům, není drahé..) Tak už jen vyřídit hypotéku a hůra bydlet:-)

Samozřejmě, nejdřív jsem zkusil hypoteční kalkulačky na internetu...4.5 mega vychází na 30 let asi na 25 tisíc měsícně...pohoda... platíme 10 tisíc nájem (bez energií) a splátky na pár věcí asi za 8 tisíc, které za nedlouho budou končit, takže finančně na tom budeme o mnoho stejně...takže proč do toho nejít ne?

Včera jsme byli navštívit bankovní ústavy. Pracuji v Praze na Andělu, kde sídlí snad všechny banky, takže o to snáze se to obcházelo:-)

Jako první jsme zkusili eBanku, jelikož jsem jejím, řekl bych, váženým klientem. Tam však na nás ani neměli čas, prý si musíme domluvit schůzku...

Tak jsme vylezli, popošli 3 metry a zkusili GE money. Výsledek ten samý, musíme si domluvit schůzku.

O další 3 metry dál sídli Komerční banka. Tam doteď nevím, jestli výsledek byl taky ten samý nebo ještě horší, jestli by nebylo lepčí, kdyby nám řekli ať přijdem jindy, protože se nás ujala pani středního věku, která zezelenala, když zjistila, že hypoteční makléř nemá čas a že se nás musí ujmout sama.
A tak se na nás blbě usmála a jak prý nám může pomoci. Tak jsme v krátkosti vysvětlili co a jak, že potřebujeme půjčit na barák, atd atd.. Pani hm hm hm a vytiskla nám nějakou kalkulaci (26 tisíc měsíčně + 2 tisíce pojistění osob a majetku).
Tak jsme se zeptali na asi nejzásadnější otázku: A půjčíte nám, když máme měsiční čistý příjem dohromady cca 40 tisíc? Pani: no asi jo, vždyť ručíte tou nemovitostí, tak nám je asi jedno kolik berete.. (v tu chvíli sem si ještě nebyl jist jestli banka je v tom tak laxní, nebo paní tak blbá).
Další klíčová otázka byla, zda-li bychom mohli první splátku odložit o 6 měsíců. Pani se na mě podívala jak kdybych po ní chtěl orální sex a trochu nejistě řekla, že to nejde. Poté co jsem se jí zeptal na co mají teda tu užasnou reklamu jak vypadne chlap z lednice, odběhla za ředitelem, přisla, sklopila oči a řekla: "Už si to budu pamatovat, máte pravdu, šlo by to".
Když jsem se zeptal, zda-li se těch odložených 6 měsíců rozpočítá mezi zbylích 29.5 let, nebo se musí doplatit jednorázově, s roztřepaným hlasem řekla, no asi se to rozpočítá ne? Pak raději odběhla za řaditelem se zeptat a přisla s hrdým pohledem, že si tipnula dobře.
Bože, chyt sem se za hlavu a řekl děkujem mi se zeptáme jestě jinde. V tu ránu se na mě podívala, jak kdybych ji řekl, že jsem ji podved.

A tak jsem přešli ulici a zašli do ČSOB. Tam se nás ujal mladý sympatický pán, který měl v koutku pusy slinu, na kterou jsem celou dobu čekal až spadne...nespadla...zřejmě sliz:-)
Na jeho jednání bylo jasné, že hypotékám rozumí a tak nežblebtal kraviny a rovnou se nás zeptal na výši hypotéky, plat a během 2 minut nám řekl, že nám nic nepůjčí, že splátka může být max 50% čisté mzdy, že nám může půjčit max 3.5 mega. Nashle

Vedle ČSOB byla Raiffeisenbank. Tam jsme si vystáli pěkně dlouhou frontu na to aby nám řekli, že se musíme telefonicky objednat. Hlavně, že hned vedle slečny visel obrovskej plakát "Rádi Vám poradíme s hypotékou na počkaní". Kua to fakt nevim jestli lžou nebo to byla pravda vytržená z kontextu!

Další banka byla Česká spořitelna. Tam nás vítá tluščí starší chlapík spocenej v saku: "Dobrý den, odložte si, je tu vedro".
Taky nechodil kolem horké kaše a rovnou nám řekl, že na 4.5 mega bychom museli brát dohromady 54 tisíc čistého. Takže s našimi 40 se můžeme klouzat a jediné co by nám poradil je zvýšit příjem! Zřejmě myslel, abych si našel ještě jednu holku nebo co:-)

Takže včerejšek zcela neúspěšný, uvidíme co mi dnes řeknou v eBance....

<< Na začátek < Novější články | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Starší články > Na konec >>

Copyright © 2007-2017 Josef Kyrian, designed by Luke